Monika Orłowska

radca prawny

Jestem radcą prawnym. Mam za sobą kilka lat pełnienia obowiązków prokuratora. Wcześniej pracowałam w samorządzie terytorialnym. W zakresie swoich obowiązków miałam współpracę z organizacjami pozarządowymi i lokalnymi przedsiębiorcami.
[Więcej >>>]

Skorzystaj z pomocy

Uwaga na oszustów

Monika Orłowska25 września 2017Komentarze (0)

Miało nie być o sprawach karnych, ale ten problem jest wybitnie – rodzinny.

Pod hasłem „Babcia Cię potrzebuje!” Komenda Powiatowa Policji w Sandomierzu prowadziła na swoim fb-profilu akcję ostrzegająca przed zorganizowaną grupą wyłudzającą znaczne kwoty pieniężne od – najczęściej – osób starszych.

Tak zwana metoda „na wnuczka” jest wykorzystywana przez oszustów od dawna, ale ciągle jest skuteczna.

W tym samym czasie, podobne nawoływania do zachowania ostrożności przekazywała m.in. za pośrednictwem niedzielnych ogłoszeń parafialnych, policja krakowska.

Osoby pokrzywdzone tracą czasem wszystkie oszczędności. Policja obliczyła, że w ciągu tylko jednego tygodnia sandomierscy seniorzy przekazali oszustom łącznie 47,500 zł.

Tak policjanci opisują przebieg jednego z oszustw: „Do 90-letniej mieszkanki Sandomierza zadzwoniła n/n kobieta, która przedstawiła się za wnuczkę i poinformowała rozmówczynie, że spowodowała wypadek drogowy w wyniku czego została zatrzymana. Następnie z 90 – latką przez telefon rozmawiał rzekomy policjant, który potwierdził, że potrzebne są pieniądze jako zadośćuczynienie dla poszkodowanych w zdarzeniu. Seniorka działając zgodnie z poleceniami wydanymi przez fałszywego policjanta, przygotowała wszystkie swoje oszczędności. Zapakowała 7 800 zł w reklamówkę i przekazała obcemu mężczyźnie, który pojawił się w jej mieszkaniu. Po pewnym czasie w mieszkaniu 90 – latki pojawiła się jej córka, która o całym zdarzeniu poinformowała sandomierskich mundurowych.”

Całość informacji sandomierskiej policji kończą dwa wezwania:


„PAMIĘTAJCIE aby pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy obcym osobom.”

oraz

„Zadzwoń do swojej babci – upewnij się, że jest bezpieczna.”

Od siebie dodam coś jeszcze – bardzo proszę nie oceniać źle osób, które dały się oszukać. Działanie pod wpływem emocji, kierowanie się troską o najbliższych, tych, za którymi – bywa – bardzo tęsknimy, a którzy – wg nagłej informacji – znaleźli się w niebezpieczeństwie – takie działanie, kieruje się własnymi prawami.

Kto wie, jak my byśmy się zachowali w takiej sytuacji. Oszuści zapewne potrafią manipulować emocjami słuchacza. A doświadczenia zawodowego wiem, że i wytrawnym przedsiębiorcom zdarza się paść ofiarą oszustów.

Dlatego – bądźmy w kontakcie z najbliższymi.

I pamiętajmy – żadnych pieniędzy nie dajemy, dopóki nie skonsultujemy się ze swoim prawnikiem.

POMÓŻ SOBIE - POMÓŻ INNYM

Powiedz mi o tym, że dzwonisz/piszesz do mnie po przeczytaniu tego artykułu, dzięki temu 10% honorarium trafi na konto Fundacji web.lex.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Monikę Orłowską, działającą pod firmą Kancelaria Radcowska i Mediacyjna Radcy Prawnego Moniki Orłowskiej w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Moniki Orłowskiej w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: